DISCOVERYOPT XED 6-36X56SFIR FFP-MRAD/MOA-ZERO STOP Diameter:35MM Optics Scopes
Taxes included. Shipping calculated at checkout.
scope
Rings
Please note that most optics scopes currently do not include mounting clamps. Only scopes with a 35mm tube diameter are still equipped with clamps. Kindly check before making your purchase.
Product Guarantee & Shipping Policy
Shipping from EU
EU LOCAL
🇪🇺 Delivery: 5-7 business days across EU member states.
💶 No Customs: No import duties. Ships via DHL / DPD / GLS.
Global Warehousing
Warranty Coverage
Lifetime Warranty:XED, ED, HD, and LHD series products.
3-Year Warranty:HT, HS, WG, MS series and Thermal devices.
30-Day Easy Returns
Free Shipping to
Estimated delivery on
View full details
XED 6-36X56
Specifications & Sizes
Specification Diagram
Specification Diagram
Model Name XED 6-36X56
Magnification 6-36X
Focal Plane FFP(First)
Label 56MM
Tube Diameter 35MM
Iluminated Red, 6 Brightness Settings
Length 16.7in(425mm)
Weight 45.04 oz(1287g)
Click Value 0.1 MRAD | 0.25 MOA
Turrets and Functions ZERO-STOP
Elevation Adj. Range 35 MRAD | 120 MOA
Windage Adj. Range 18 MRAD | 62 MOA
FOV 19.5FT(5.9m)-3.1 FT(0.9 m)/100YDS
Exit Pupil 9.51-1.54MM
Eye Relief 3.7 in(9.5cm)-3.7 in(9.3cm)